Mikrolotowe Mistrzostwa Europy - Litwa 20192020-04-08
Henryk Orwat z kolejnym medalem.

Nasz Prezes wywalczył srebrny medal w klasie motolotni jednoosobowych na XV Mikrolotowych Mistrzostwach Europy, które rozegrano w dniach 10-17.08.2019 na Litwie w okolicy miejscowości Ignalina.

Heniu wspomina - trzy dni przed zawodami, organizator przeznaczył na treningi, ale po przybyciu naszej ekipy na miejsce pogoda się załamała i niestety nie było możliwości przeprowadzenia treningu w zaplanowanym zakresie. W dniu rozpoczęcia zawodów warunki pogodowe się poprawiły i w ciągu następnych sześciu dni udało się rozegrać jedenaście konkurencji; nawigacyjne, ekonomiczną i precyzyjne. W konkurencjach nawigacyjnych, (o długości ok. 150 km każda) należało lecieć dokładnie po nakazanej trasie z tolerancją kilku sekund, odnaleźć znaki wyłożone na ziemi, oraz obiekty po trasie, których zdjęcia zawodnicy otrzymywali przed startem. W konkurencji ekonomicznej, na określonej ilości paliwa (10 litrów) należało latać jak najdłużej, wykorzystując tak jak szybowce „kominy termiczne”. Konkurencje precyzyjne sprowadzały się do lądowań na celność z włączonym lub wyłączonym silnikiem.

Rywalizacja była w tym roku bardzo zacięta i wyrównana. Po pierwszej konkurencji byłem czwarty, ale stopniowo udało mi się wyjść na pozycję lidera. Moja przewaga nad pilotem z Rosji przed ostatnią konkurencją była  minimalna. Rosjanin, Andrey, świetny pilot jak również kolega, mając i tak już zapewnione drugie miejsce zaryzykował i szczęście mu dopisało – zwyciężył. Trochę sportowego szczęścia zabrakło, ale i tak odczuwam ogromną satysfakcję ze zdobycia srebrnego medalu. Trzecie miejsce zajął zawodnik z Wielkiej Brytanii. Polska reprezentacja zdobyła jeszcze medale: złoty i srebrny w klasie wiatrakowców, oraz srebrny w klasie samolotów jednoosobowych. Z uwagi na bardzo okrojony skład reprezentacji, w klasyfikacji drużynowej Polska (ubiegłoroczny mistrz świata) wywalczyła czwarte miejsce.  W roku 2020 planowane są Mistrzostwa Świata w Czechach, mam nadzieję, że na czas uda się przygotować odpowiedni sprzęt, zdrowie dopisze i będę mógł przystąpić do rywalizacji z najlepszymi pilotami na świecie.